بچه ها در چه صورتی از ما دعوت می کنند تا با آنها بازی کنیم ؟

بررسی اهمیت بازی در پرورش جسمی و روانی کودکان

بازی بچه ها در چه صورتی از ما دعوت می کنند تا با آنها بازی کنیم ؟
سوالی است که پاسخ به آن نیاز به یک مقدمه ی کوچک دارد. ابتدا باید مفهوم تخیل را خدمتتان بیان کنیم.

تخیل در بچه ها

تخیل در بچه ها یعنی نجوای درون ذهنی به همراه تجسم ، پس تفاوت تخیل و تفکر در همین تجسم است ، یعنی تخیل جنبه غیر واقعی به خود می  گیرد. تخیل از آغاز تولد وجود دارد ولی شروع برونداد آن از یک سالگی است . تخیل تا آخر عمر همراه همه انسانهاست.

اساساً انسان از نظر تخیل به سه دسته تقسیم می شوند : یک – انسان ها با میزان تخیل محدود مثلا برای چند ثانیه در شبانه روز ( مردم عادی )

نوشته های مشابه

دو – با میزان تخیل زیاد که بیشتر ساعات روز در تخیل هستند ( مردم عصبی) و

سه – گروهی از مردم که تخیل را باور می کنند و واقعیت را رد می کنند ( انسان های روان پریش).

بچه ها دارای چند ویژگی شاخص در تخیل هستند ؛ تمام موجودات در دنیای بچه ها مینیاتوری ( لی لی پوتی ) هستند ؛ تمام موجودات در دنیای تخیلی بچه ها مهربان هستند و هیچ نوع دشمنی وجود ندارد .

این سه ویژگی ولی پس از یک سالگی … با برخورد با رویدادهای بیرونی – مثل دعوای پدر و مادر و … – تغئیر می کند .

دنیای تخیل پسرها محدودتر از دخترهاست ، در بزرگسالی هم مردها نسبت به زن ها ، تخیل کمتری دارند . بهتر است بگوئیم زنان نسبت به مردان ،به تخیل خود خیلی بیشتر بها می دهند. خُب شاید به همین دلیل است که زنان نسبت به مردان ، شاد ترند! و البته توقع بیشتری هم از زندگی دارند چرا که واقعیت را با تخیل می سنجند . برگردیم به پاسخ سوال …

صحنۀ بازی بچه ها ، صحنۀ تئاتر است و ما حق نداریم چیدمان تئاتر را بر هم بزنیم . فقط می توانیم تماشاگر باشیم .

بازی یعنی تئاتر تخیل بچه ها

بازی یعنی تئاتر تخیل بچه ها . چرا که هر تئاتر موضوعی دارد و موضوع برمی گردد به تخیل .

بزرگترها ، بازی بچه ها را از یک سال به بعد می شناسند . سن بازی از تولد شروع می شود تا حدود ۱۱ سالگی . بچه های یک ساله باید روزی ۸ تا ۱۰ ساعت بازی کنند .

صحنه ی بازی بچه ها ، صحنه ی تئاتر است و ما حق نداریم چیدمان تئاتر را بر هم بزنیم . فقط می توانیم تماشاگر باشیم . هر چیدمان صحنه ی تئاتر می تواند بیانگر یک خواسته یا آرزوی کودک باشد که به محض برآورده شدن آن نیاز ، خودش صحنه تئاتر را جمع خواهد کرد یا طوری دیگر خواهد چید!

 

قواعد بازی !

هر بازی یک تجربه شخصی برای کودک محسوب می شود پس بازی می تواند به رشد تفکر بچه ها بسیار کمک کند . عروسک ها هر کدام نماد یکی از اعضای خانواده هستند ، مثلا عروسک گربه نماد مادر ، عروسک سگ نماد پدر و عروسک جوجه ، نماد خود کودک است . پس در گام اول ما به عنوان بزرگتر باید به اسباب بازی ها و عروسک های بچه ها احترام بگذاریم . 

 

ظاهراً برخی از مادرها ماموریت دارند که هر روز صبح با یک سبد داخل اتاق بچه بشوند و تمامی عروسک ها و اسباب بازی ها را جمع کنند ! لطفاً از این به بعد این رفتار را فراموش کنید . فراموش نکنیم که اتاق یک بچه ، حریم شخصی او محسوب می شود و به هیچ عنوان نباید به این حریم – حتی اگر کنج یک اتاق یا زیر تخت کودک است – تعدی کرد . راستی لازم به ذکر است که اتاق استاندارد یک بچه سالم و باهوش ، باید شلوغ و نامرتب باشد ! بچه ها حتی ۴ تا ۶ سال پس از بلوغ هم باید اتاق شلوغ و نامرتب داشته باشند.

مزایای بازی
  • تحریک رشد اولیۀ مغز : بازی می تواند از طریق مجهز کردن مغز به تعداد بسیار زیاد اتصالات عصبی ( سیناپس ) ، از بسیاری جهات رشد مغز کودک را تقویت کند. بازی می تواند موجب غنی سازی منطقه ای از مغز که مرتبط با پردازش شناختی کودکان است ، شود .
  • هوش را بهبود می بخشد : مطالعات نشان داده است که بازی منظم در نوزادان ، منجر به ضریب هوشی بالاتر در سه سالگی آنها شده است. به اعتقاد روانشناسان ، بازی می تواند ، رشد شناختی ، زبانی و اجتماعی کودک را افزایش دهد.
  • افزایش خلاقیت : شاید مهمترین مزیت بازی ، افزایش خلاقیت کودک باشد . خلاقیت با تفکر حل مساله ، گره خورده است . یعنی کودکی که بیشتر بازی کرده ، در برخورد با مسائل پیش رو ، راه حل های متفاوتی را خواهد یافت و راحت تسلیم نمی شود!
  • بهبود دامنۀ واژگان و ارتباطات : در یک تحقیق مشخص شد اگر مادر ، اسباب بازی های فرزندش را نامگذاری کند و به کودک هم تاکید کند که آنها را با نام خودشان صدا کند ، سه ماه بعد ، مهارتهای زبانی کودک ، رشد قابل توجهی کرده است .

 

 

کودکانی که زیاد با همسالان خود بازی کرده اند ، سازگاری بیشتر ، تعامل بهتر و محبوبیت بیشتری دارند و شادتر هستند.

  • کنترل هیجانات و احساسات : هنگام بازی با گروه همسالان ، درک شرایط آنها و تلاش برای از دست ندادن همبازی ، نوعی صبر برای کودک ایجاد می کند که در سالهای بعد بخصوص در زمان ورود به مدرسه بسیار کارآمد خواهد بود.
  • رشد مهارت همدلی : بازی فرصت خوبی به کودک می دهد تا با هم بازی خود احساس همدلی داشته باشد و با در نظر گرفتن شرایط او ، محبت او را جلب کند.
  • سلامتی جسم و روان : بازی با تنظیم احساسات میتواند به مقاومت سلامت جسم و روان کودک ، کمک شایانی نماید.

بچه ها در چه صورتی از ما دعوت می کنند تا با آنها بازی کنیم ؟

وقتی ما مانند آنها همه چیز را لی لی پوتی ببینیم ، همه کس را مهربان بپنداریم و هیچ برتری قدرتی برای کسی قائل نباشیم و…

وقتی فکر کنند ما با آنها دوست هستیم و هم سن آنها !. لحظات شادی که ما با بازی با فرزندانمان برای آنها خلق می کنیم ، از گرانبها ترین هدایایی است که می توانیم به آنها هدیه کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن