چرا فرزند من اینقدر نامرتب و بی نظم است؟!

بی نظمی  در بچه ها

نظم همین اول کار باید بگوئیم که بچه ها از تولد تا چهار سال بعد از بلوغ حق دارند اتاق نامرتبی داشته باشند ! این مساله خیلی مهم است . یعنی اگر وارد اتاق بچه ای شدید که به شدت منظم و مرتب است باید احتمال وسواسی بودن بچه را بدهیم و این یعنی شروع یک گرفتاری بزرگ!

این بی نظمی اتاق بچه ها برای خودشان دارای یک نوع نظم است ! از آنجائی که بچه ها خود را مرکز جهان می بینند ، همه ی وسایل مورد نیازشان را دور و بر خودشان می چینند و این از نظر ما به عنوان ناظر بیرونی یعنی بی نظمی ولی از نظر خودشان یعنی نظم !

بی نظمی  در بچه ها

بی نظمی و بی قراری تا ۵ سالگی طبیعی است و از ۵ سالگی به بعد وقتی با شرایط زیر همراه می شود ، نیاز به دخالت روانشناس و مشاور پیدا می کند .

وقتی که همراه با حرکت و عدم ثبات ، خرابکاری داشته باشند یعنی وسایل خانه را تخریب کنند . این بچه ها معمولاً خواب نرمال ندارند و در مقابل دعوای والدین ، دعوا می کنند . یعنی دقیقاً عمل و عکس العمل . نتیجۀ این مجادله همیشه به لجبازی ختم می شود . اساساً ریشه اصلی مشکل بچه های لجباز ، والدین لجباز هستند !

پس نباید توقع داشته باشیم فرزند ما در برابر دعوا و تحقیر و انتقادات مدام ما ، ساکت و بی پاسخ بماند. این توقع به جائی نیست .

بچه ها از رفتار ما نظم و ترتیب را یاد می گیرند ؛ پس به عنوان توصیۀ اول ، رعایت نظم و ترتیب پدر و مادر ، بسیار مهم است .


پدری که وقتی به منزل می آید ، درست در وسط پذیرائی ، شلوار بیرون را بصورت گرد در می آورد ، یقیناً الگوی مناسبی برای آموزش نظم و ترتیب به فرزندان نیست!

 اگر ما تقسیم وظایف در منزل داشته باشیم ، بصورت خودکار ، نظم و ترتیب به وجود خواهد آمد و فرزندمان با علاقه ، وظایفی که بر عهده اش گذاشتیم ، انجام خواهد داد.

هرگز نباید به بچه ها دیکته کنیم…

هرگز نباید به بچه ها بگوئیم که مثلاً :”اتاق من رو نگاه کن که چقدر مرتب و منظم است ، حالا تو هم یاد بگیر و همین طور باش !” مطمئن باشید هر وقت مساله ای را دیکته کردید ، بچه ها آن کار را نخواهند کرد !

به بچه ها باید گفت : “هر طور که خودت راحت هستی ، باش !” یعنی هیچ نوع حساسیتی نشان ندهیم.

  • گاهی اوقات وارد اتاق بچه شوید و عمداً اتاق بچه را با همراهی خودش ، با شوخی و بازی ، به هم بریزید و شلوغ کنید ! خواهید دید که بعد از اتمام بازی و شوخی ، بچه می پرسد : چرا اتاق من رو شلوغ و نامرتب کردی ؟! شما هم پاسخ دهید : همین درست است ! اتاق بچه باید شلوغ و نامرتب باشد !

امتحان کنید ، بعد از خروج شما از اتاق ، بچه شروع می کند به مرتب کردن اتاق! حتی ممکن است به شما بگوید : دیگر به اتاق من نیا!

شما هرگز آن را جستجو نکنید!

اگر وارد اتاق بچه شدید و گفت یک چیزی را گم کرده ام ، شما هرگز آن را جستجو نکنید.

حتی اگر مدرسه اش دیر شد ، مهم نیست ! احتمالا در مدرسه توبیخ خواهد شد ، باز هم مهم نیست .

با این کار به او خواهید آموخت که وسایلش را جائی بگذارد که بتواند دوباره پیدا کند و درضمن شما مسئولیتی در قبال چیدمان اتاق او ندارید.

 

 

– هرگز ما به تنهائی نباید اتاق بچه ها را تمیز کنیم . حتماً این کار را باید در درجۀ اول خودشان به تنهایی و یا با حداقل کمک از ما انجام دهند . بچه های ۵ سال به بالا می توانند هفته ای یک بار اتاقشان را مرتب و تمیز کنند . این هم روشی برای واگذاری مسئولیت بچه ها به خودشان است .

تمام بچه هایی که مادرشان به جای آنها اتاقشان را تمیز کرده اند ، تا پایان عمر ، نامرتب خواهند بود ، چرا که به این روند عادت کرده اند.

راهکار های عملی برای ایجاد یک انضباط سالم …

در ادامه ، یک سری پیشنهاد داریم  که به کودکان می آموزد تا نظم و ترتیب بیشتری داشته باشند .

  • نخست با آرامی ، قوانین مورد نظر خود ، باید و نباید ها و درست و غلط را برای کودک توضیح دهید.
  • قوانین و محدودیت هائی که در نظر می گیرید حتماً روشن ، ساده ، قابل اجرا و سازگار با کودک باشد .
  • صحبت های فرزند خود را با آرامش و بدون پیش  داوری گوش کنید . شاید برخی از قوانین و مقررات شما را در تضاد یا محدود کنندۀ آزادی خود می بیند . حتماً با توجه به نظر او ، قوانین را تعدیل کنید. قابل اجرا بودن یک قانون توسط کودک ، از همه چیز مهم تر است .
  • به بچه ها توجه کنید. قدرتمند ترین ابزار برای نظم در بچه ها ، توجه و محبت بی دریغ به آنهاست . به یاد داشته باشید که همه بچه ها ، به توجه پدر و مادر ، نیاز دارند.
  • تلاش آنها برای نظم را ستایش کنید. بچه ها باید بدانند که شما تلاش آنها را می بینید و آنرا تحسین می کنید. این یعنی تقویت نظم . البته فراموش نکنید که این مطلب را هم گوشزد کنید که برقراری نظم یک وظیفه است و کسی برای انجام وظیفه اش ، نباید مطالبۀ جایزه کند ! قرار نیست که آنها را شرطی بار بیاوریم که برای انجام هر کاری از ما باج بخواهد!

نظم در کودکان عبارتست از کمک به یادگیری نحوۀ رفتار از طریق تعیین حدود و تشویق . بدون شک ، در صورت وجود رابطۀ گرم و صمیمی ، آموزش نظم ، بهترین نتیجه را می دهد.

  • هیچ چیز را از بچه بیش از دو بار درخواست نکنید ! بار اول بسیار ملایم ؛ مثلاً :”لطفاً بیا برای غذا” و بار دوم کمی جدّی تر : مثلاً: “تا دو دقیقه دیگر بیشتر برای شروع غذا منتظر شما نیستیم” و تمام . یعنی اگر در زمان مقرر نیامد ، غذا را بخورید و سفره را جمع کنید. در ضمن تهدیدهای غیرواقعی هم نداشته باشید ، پشم های کلاهتان به مرور خواهد ریخت!
  • اگر با مساله ای موافق نیستید یا رفتاری از بچه ها را نمی پسندید ، مستقیم و راحت به بچه ، رفتار اشتباه آنها را بگوئیم .به بچه ها بگوئیم : “آن رفتار را نپسندیدیم ولی خودت را دوست داریم و اگر محرومیتی بعنوان تنبیه برایت در نظر گرفتیم ، مربوط به آن کار اشتباه بوده است نه مربوط به خودت”
  • از یادآوری های تک کلمه ای استفاده کنید . مثلاً طبق قرارداد برای یادآوری مسواک زدن قبل از خواب ، کلمۀ کلیدی “مسواک” خوب است . بچه ها به دستورالعمل های ساده و صریح ، بهتر پاسخ می دهند.

وقتی از روش های بالا برای ایجاد نظم در کودکمان استفاده کردیم ، خواهیم دید که بدون عصبانیت ، می توان نظم را در خانه حاکم کرد و بصورت ضمنی به فرزند خود آموخته ایم که بدون تعارض و عصبانیت می توان به برقراری نظم در همۀ امور ، امیدوار بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن