۳ تا ۶ سالگی ، همانند سازی

یعنی بچه ها کسی را انتخاب می کنند که مانند او باشند .

۳تا ۶ سالگی

این مقطع سنی از نظر جنسی بسیار مهم است ؛ پس تمامی تکالیف دخترهای ۳ تا ۶ ساله ، با مادرش است ، مانند حمام رفتن ، بیرون رفتن ، ورزش رفتن و … و همچنین تمامی تکالیف پسرهای ۳ تا ۶ ساله ، با پدر.

دلیل اصلی این است که دخترها خود را با مادر همانند سازی کنند و رفتار زنانه بیاموزند و پسرها خود را با پدر همانند کنند و رفتار مردانه بیاموزند .

همانند سازی

همین جا ذکر این نکته مهم به نظر می رسد که اگر مادرها ، امور پسران ۳ تا ۶ ساله را به پدرشان واگذار نکنند ، در آینده ضربۀ بزرگی به پسر خواهد خورد و بدون شک این پسر رابطه خوبی با همسر آینده ی خود نخواهد داشت و وابستگی شدید به مادر ، مانع از آرامش زندگی مشترک او با یک زن خواهد شد و البته عکس این موضوع در مورد پدرها و دخترها نیز صادق است . فراموش نکنیم که قرار نیست بچه های ما ، ما را در نقش همسر خود ببینند .

کمال خودخواهی است که فرزند خود را طوری تربیت کنیم که قرار باشد در بزرگسالی ، تنهائی ما را پر کند .

 ما با محول کردن کارهای پسر ۳ تا ۶ ساله به پدر و دختر ۳ تا ۶ ساله به مادر ، آینده زندگی زناشوئی او را می سازیم و او را یک مرد واقعی یا یک زن تمام عیار و از همه مهمتر یک همسر کامل و پدر یا مادر عالی تربیت می کنیم .

 

در مورد حمام رفتن به چند نکته اشاره کنیم : اول : پدرها موقع حمام رفتن با پسرها و مادرها هنگام حمام رفتن با دخترها ، باید پوشیده باشند . دوم : تنها بخشی از وقت حمام رفتن بچه ها با حضور والد است و بخش عمده وقت حمام ، در اختیار خود بچه است ، برای آب بازی . سوم : از ۵ نهایتاً ۶ سالگی به بعد ، بچه ها باید تنها استحمام کنند ، می شود در اوایل نقش نظارتی داشت و به مرور که مهارت بچه بیشتر شد ، کامل ، استحمام را به خود او واگذار کرد.

در ضمن این نکته نیز لازم به ذکر است که بچه های ۳ تا ۶ ساله به هیچ عنوان نباید در اتاق خواب پدر و مادر بخوابند و حتما باید جای خواب جدا داشته باشند.

یکی از مهم ترین احساسات بچه ها در این سن ، احساسات جنسی است . خُب در ادامه چند راهکار برای پاسخ به سوالات جنسی کودکان ارائه می گردد:

احساسات بچه های ۳ تا ۶ ساله

همانطورکه گفتیم سوالات جنسی از این سن شروع می شود ، پاسخ به این سوالات کاملا وابسته به فرهنگ خانواده شماست و نمی خواهیم یک راه کار مشترک را به صورت عمومی پیشنهاد کنیم و قطعاً شناخت شما و دانائی شما برای پاسخ به این سوالات تا حد زیادی کفایت می کند ولی بهتر است به نکات زیر توجه بفرمائید:

پاسخ ما به این سوالات ، باید برای بچه قابل فهم باشد ، پس پاسخ های ساده و کوتاه بهتر است . 

واکنش تند و خشن یا سرزنش کودک در مورد پرسیدن سوالات جنسی اشتباه بزرگی است و فراموش نکنیم که پرسیدن این سوالات در این سن کاملاً طبیعی است .

باید با کودک صحبت کرد ؛ شرم از بیان مسائل جنسیتی برای کودک ، ممکن است موجب طعمه قرار گرفتن جنسی کودک شود.

 

پاسخ به سوالات جنسی کودکان ۳ تا ۶ ساله

نام اصلی اندام جنسی به کودک گفته شود و حتماً گوشزد شود که قبل ازهر چیزی ، این اندام ، اندام خصوصی هر شخص است و نباید توسط شخص دیگری دیده یا لمس شود و اگر کسی آنرا لمس کرد – ولو فامیل نزدیک – باید به سرعت به پدر یا مادر گفته شود .

به کودک گوشزد گردد که پوشاندن اندام های خصوصی از دیگران – بخصوص همسالان – الزامی است و همین طور نباید از بچۀ دیگری خواست که اندام خصوصی او را ببیند.

بهتر است محل بازی بچه ها جلوی چشم باشد و از بازی آنها در فضاهای دنج و خالی ممانعت کرد و اجازه ندهیم درب اتاق بسته باشد و به بهانه های مختلف به بچه ها سر بزنیم .

بچه های این سن به طور کاملاً طبیعی به دکتر بازی علاقه مند هستند ، این مساله نشانه بی حیائی یا بی بند و باری بچه نیست . بدون ایجاد تنش ، بهتر است حواس بچه ها را پرت کنیم و یک بازی دیگر جایگزین کنیم.

مسائل خصوصی جنسی برای بچه ها بسیار عادی و طبیعی بیان گردد نه بصورت امری شرم آور و پنهانی .

به کودک بگوئیم که خداوند تو را پسر یا دختر آفریده و این دو جنس تفاوتهائی با هم دارند و ما بسیار خوشحال هستیم که تو پسر یا دختر هستی و به جنسیت تو افتخار می کنیم .

دختران از حدود سن ۸ سالگی باید با مسائل قاعدگی آشنا شوند و فقط توسط مادر . البته مدرسه نیز در بیان این مساله می تواند کمک خوبی باشد . مساله خونریزی در دختران باید امری کاملاً طبیعی و خدادادی بیان شود و از گفتن الفاظی مانند نجس بودن یا تهوع آور بودن باید جداً خودداری کرد .

اگر کودک ۳ تا ۶ ساله ما در مورد نحوۀ متولد شدن یک نوزاد پرسید ، نباید به هیچ صورت با او تندی کرد ، نباید به هیچ عنوان دروغ گفت و همچنین نباید توضیح مفصل و مبسوط داد .

پدر و مادر عزیز ، وظیفه ی ما خیلی فراتر از …

پدر و مادر عزیز ، وظیفه ی ما خیلی فراتر از تهیه صرف آب و نان و مسکن برای بچه هایمان است . ایجاد امنیت جنسی برای بچه ها بسیار مهم است . باید حواسمان به بچه های این سن باشد . هرگز نباید بچه های این سن ، بخصوص پسرها را برای خرید ، تنها به بیرون بفرستیم . همواره مواظب دوستان و خانواده دوستان فرزندانمان باشیم . مسئولیت مهمی است ، خیلی موارد تجاوز به بچه ها ، از طریق نزدیکان – که حتی قابل تصور هم نیست – انجام شده است ، پس مثل همیشه ، پیشگیری بهتر از درمان است. البته نقش مواظب بودن ، نه نقش کارآگاه یا مفتش!

 

بهترین راهکار در این مرحله سنی بچه ها ، دوستی با آنهاست . یادمان نرود که باید شنونده خوبی باشیم تا بچه ها به ما اعتماد کنند و همه چیز را خودشان اتوماتیک به ما بگویند و از همه مهمتر اینکه قبل از همه ، به ما بگویند . خدای ناکرده آنطور نشود که فرزند ما در ۱۶ سالگی به ما بگوید که در ۶ سالگی توسط فلان دوست خانوادگی مورد تعرض قرار گرفته است و مجدد یادآوری می کنیم که قضاوت و پیش داوری ، دوستی با بچه ها را خراب می کند ، فراموشتان نشود . از ما گفتن بود!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن