دوران شیرین نوجوانی

مشکلات پدر و مادرها با نوجوانان

نکات برگزیده مطلب
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

نوجوانی گاهی نوجوانان – منظور بین چهارده تا هجده سالگی – گمان می کنند که ما پدر و مادرها آنها را درک نمی کنیم ، خُب شاید خودمان مقصر بودیم ! احتمالاً در خانه سیستم دستوری را حاکم کردیم!

امر و نهی پدر و مادر ، فاصله آنها را با نوجوانها و جوانها افزایش می دهد . اصولاً نوجوانی سن پذیرفتن نصیحت و وصیت نیست و فقط یک رابطه ی دوستانه است که جواب می دهد.

رابطه ی دوستانه به جای سیستم دستوری

اساساً در خانواده چیزی تحت عنوان قدرت و دستور نباید وجود داشته باشد و اعضای خانواده باید با هم رفیق باشند .

همه اسرار را می شود با یک رفیق در میان گذاشت ولی به پدر و مادر امر و نهی کننده ، خیر ! دقت کرده اید که خیلی اوقات محرم اسرار نوجوانان ، مادربزرگ ها هستند ؟ خُب علتش این است که نوجوان ما از مادر بزرگش به جای امر و نهی ، مهربانی و رفاقت دیده است .

فرزندان ده تا چهارده ساله ، در سن کودکی – نوجوانی هستند و طبعاً شوخ و بازیگوش اند ، زیاد می خندند و زیاد درگیر احترام بزرگتر کوچکتر نیستند .

برای یک مهمانی یا دورهمی ، لطفاً برای نوجوان خود ، خط مشی احترامی مشخص نکنید که مثلاً اینطور صحبت کن یا با فلانی این طور رفتار کن !

نوجوان ابداً به این تذکرات ، اعتنائی نمی کند ، حتی دلخور هم خواهد شد ؛ که البته کاملاً طبیعی و نرمال است !

پدر و مادر عزیز ؛ فراموش نکنید که زمانه ی نوجوان ما با زمانه ی نوجوانی ما ، کاملاً متفاوت است ! یعنی نباید نوجوان خود را در قالب افکار خودمان قرار بدهیم.

ذهن نوجوان ما …

ذهن نوجوان ، ذهن پر مشغله ای است ، مشغله هایی چون آرزوهای طول و دراز برای آینده ، ظاهر و قیافه ، علاقه مندی و دوست داشتن و همچنین درس و مشق و هزار چیز دیگر . پس ذهن نوجوان ما به اندازه کافی آشفتگی دارد و ما نباید با توصیه و امر و نهی پشت سر هم ، به این درگیری ذهنی دامن بزنیم .

قبول دارید که در زمان نوجوانی ما – به عنوان والدین – ارتباطات به این گستردگی نبود ؟ همین گستردگی ارتباطات و اطلاعات ، نوع جهان بینی و رویکرد نوجوان را تغییر داده است . پس نوجوانان را در شرایط فعلی و امروز بسنجیم ، خواهیم دید که چه نسل فهیم و مهربانی هستند و بخش عمده ای از نگرانی های ما هم برطرف خواهد شد .

 

مقایسه ، هرگز

راستی تا یادمان نرفته ، یکی از اصلی ترین عوامل غصّه نوجوانان ، مقایسه کردن است . نه فقط مقایسه او با همسالان یا با نسل نوجوان قدیم ، حتی مقایسه خود و شرایط فعلی خانوادگی با سایر خانواده ها  و یا مقایسه زندگی در ایران با سایر کشورها . همه اینها باعث می شوند نوجوان ما دچار غم و اندوه شود . شاید ما به بسیاری از مقایسه هایی که می کنیم ، حتی باور نداشته باشیم و فقط از روی عادت دیرینه ی ناله کردن ، آنها را بیان کرده باشیم ولی نوجوان ما باور می کند و غصه می خورد . دلتان سوخت ؟ حالا به همه گرفتاری ها و مشغله های نوجوانان ، آشفتگی های غدد مترشحه داخلی بدن را نیز اضافه کنید.

غده فوق کلیه ، غده هیپوفیز ، غدد جنسی و … به طور خارق العاده ای فعال هستند ، آنقدر فعال که نوجوان نمی تواند روی پایش بند شود ! دائماً در حال جنب و جوش و خروش است – که البته جای شکر گذاری دارد چراکه نشانه سلامت نوجوان است – ولی ما پدر و مادرها …

ما پدر و مادرها گاهی مکرراً از آنها ایراد می گیریم و آنها را سرکوب می کنیم . آیا ما می توانیم با اخم و ناراحتی جلوی ترشح این هورمونها را بگیریم ؟ اگر فکر می کنید که می توانید ، سخت در اشتباهید ! این بمباران هورمونی در نوجوانان بصورت انرژی بروز و ظهور پیدا می کند . دلتان بیشتر سوخت ؟

نوجوان های نجیب ما واقعاً گناهی ندارند که دوست دارند با همسالان خود باشند نه با عمه ی نود ساله ما ! آنها حق دارند در اتاق خصوصی خودشان ، موسیقی با صدای بلند گوش کنند و گاهی یک بشکن و رقصی هم داشته باشند . حق دارند به هر چیز به نظر ساده ای بخندند ؛ آنها سرشار از انرژی هستند .

نوجوانان این قدرت را دارند که از هر کلام و تصویر ساده ای ، داستانی فکاهی بسازند و با خودشان بخندند .

جهان نوجوانان بسیار رنگی تر از جهان ماست

یک نوجوان ، گُل قرمز را خیلی پررنگ تر از ما می بیند ، هورمونها موجب نشاط و انرژی نوجوانان هستند ، البته صرفاً بصورت مثبت ، یعنی شما کمتر می توانید نوجوانی را پیدا کنید که گریه کند . اگر هم پیدا کردید ، حتماً وقت روانپزشک بگیرید !

ذکر این نکته خیلی مهم به نظر می رسد که نامرتبی اتاق نوجوانان به معضلی برای والدین مبدل شده است . هرگز فراموش نکنید که اتاق یک نوجوان ، حریم کاملاً خصوصی اوست . یعنی تحت هیچ شرایطی نباید اتاق او را مرتب کنید و به وسایل او دست بزنید ، برای لباسهای کثیف هم مقررات وضع کنید که خودش به تفکیک ، آنها را داخل ماشین لباسشوئی بگذارد. نامرتبی بودن اتاق یک نوجوان ، کاملاً نرمال است و اگر اتاق یک نوجوان را کاملاً مرتب و منظم دیدید ، حتماً با یک مشاور صحبت داشته باشید ، یک چیزی جور در نمی آید.

 

خلاصه اگر می خواهید با یک نوجوان همراه باشید و او همه اسرار خود را به شما بگوید ، باید شما هم مثل او یک پسر یا دختر نوجوان باشید ، با همان شوق و شور و انرژی نوجوانی .

نوجوانی ، سن عاشقی است …

نباید فراموش کرد که فرزندان ما در این سن و سال ، عاشق هستند . عاشق یک فوتبالیست ، عاشق یک هنرپیشه ، عاشق یک خواننده و … و این مساله کاملاً طبیعی است و مربوط است به میزان ترشح هورمونها و با بالا رفتن سن ، به مرور کمتر و کمتر می شود.

متاسفانه بسیاری از این احساسات توسط والدین سرکوب می شود با انتقاد ها و دخالت های مکرر ، ما هرگز نمی توانیم در برابر فیزیولوژی و زیست شناسی بدن انسان بایستیم . این دوره بسیار زیبا و تکرار نشدنی است ، پس با دخالت ها و آزارهای گاه و بیگاه ، آنرا به کام نوجوان خود زهر نکنیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *