اطمینان از وضعیت رشد مناسب فرزندان

راه های عمومی برای افزایش هوشبهر

رشد اطمینان از وضعیت رشد مناسب فرزندان ، همواره دغدغه مادران و پدران مسئول بوده و هست . در این مقاله سعی داریم به اختصار موارد شایان توجه در زمینه رشد فرزندان را بیان کنیم . در ابتدا ناگزیر به ارائه ی چند تعریف هستیم :

روانشناسی رشد

روانشناسی رشد یعنی مطالعه تغییرات جسمی ، روحی ، هیجانی و اجتماعی فرد در گذر زمان. با همین تعریف از روانشناسی رشد ، زندگی را می توان به صورت تعامل ( بر هم کنش ) متقابل و خلاق و دائمی موجود زنده با محیط تعریف کرد.

این تعامل از سه طریق زیر صورت می پذیرد:

اول – سازگاری : یعنی پذیرفتن شرایط موجود

دوم – جذب : یعنی تشبیه ادراکات جدید به تصورات ذهنی موجود . مثل تشبیه هواپیما به پرنده سفید بزرگ

سوم : انطباق : یعنی تغئیر و تبدیل ادراکات قدیم به ادراکات جدید مثل تقلید

تقلید ، خالص ترین نوع انطباق است. تقلید یعنی تغئیر رفتار بنا به خواسته های محیطی

در مرحلۀ حسی – حرکتی یعنی تولد تا دو سالگی ، بچه کم کم متوجه می شود که مستقل است و بخشی از اشیای دیگر نیست!

بررسی ویژگی های مراحل رشد

الف – از تولد تا دو سالگی : این مرحله ، مرحله ی حسی – حرکتی است . یعنی بچه ها از تولد تا دو سالگی مشغول کشف روابط بین اعمال و پیامدهای اعمال خودشان هستند. آنها متوجه می‌شوند که برای دست یافتن به یک شیء تا چه اندازه باید دست خود را دراز کنند و وقتی بشقاب را به سمت لبهٔ میز هل می‌دهند، چه روی می‌دهد! و به این ترتیب آنها کم‌کم، متوجه می‌شوند که مستقل هستند و بخشی از اشیای دیگر نیستند. هنگامی که یک کودک هشت‌ماهه می‌خواهد اسباب بازی خاصی را بردارد، اگر بر روی آن پارچه‌ای بیندازیم، او بلافاصله دست از تلاش بر خواهد داشت، انگار که علاقهٔ خود را به آن از دست داده‌ است و مطمئن است که هر چیزی که به چشم نیاید وجود ندارد. او نه متعجب می‌شود و نه ناراحت. اما یک کودک ده‌ماهه، باز هم به دنبال اسباب بازی پنهان شده در زیر پارچه خواهد گشت.

 

دو تا شش سالگی

این مرحله ، مرحله عینی است . یعنی کودک تنها بر اساس آنچه که مشاهده می‌کند و می‌تواند لمس کند ، پاسخ صحیح می‌دهد . کودکان در این محدوده ی سنی ، استفاده از سمبل ها را آغاز می‌کنند. سمبل می تواند یک شی باشد و یک شی معرف یک شی دیگر ! کودک سه ساله سوار یک تکه چوب می‌شود و گمان می‌کند که اسب است و با آن دور اتاق اسب سواری می‌کند.

 

کودکان سه  چهار ساله می‌توانند از کلمات استفاده کنند، اما کلمات و تصاویر ذهنی آنها به شیوهٔ منطقی مرتب نشده‌ اند. هنوز خود محور هستند ( یعنی خود را محور اصلی دنیا می دانند ) و جاندار پندار هستند ( یعنی عروسک های خود را جاندار فرض می کنند ). مطلوب‌ترین پیامد در این مرحله آن است که کودک یاد بگیرد که به قواعد احترام بگذارد و البته این را هم بداند که هر قاعده ممکن است استثنایی موجه داشته باشد

رشد تا چهار سالگی بسیار سریع است و پس از آن تا نه سالگی کند می شود و مغز در ۱۶ سالگی به اندازه کامل می رسد ولی رشد ذهن و گیرایی تا پایان عمر ادامه می یابد. دختران از ۱۵ تا ۱۷ سالگی از پسران از حیث رفتار و روش گفتگو تقلید می کنند.

وراثت و محیط هر دو در رشد موثر هستند.

رشد انسان ابتدا از سر شروع می شود و در نهایت به پا ختم می شود . نوزاد ابتدا در سر رشد می کند ، سپس گردنش سفت می شود و به مرور عضلات شانه و شکم و کمر و در نهایت حدود ۱۲ ماهگی راه می افتد.

بالاترین کیفیت شناختی را نوجوانان دارند . نوجوانان توانایی  استدلال قیاسی دارند و می‌توانند مفهوم احتمالات را دریابند. مواردی چون ضرب‌المثل، فرضیه سازی، استدلال کردن ، برای نوجوانان کاربرد و اهمیت فراوان دارد. نوجوانان می‌توانند پیرامون سئوالات گوناگون که حتی عینیت ندارند به تفکر بپردازند.

امیدوارم که خسته نشده باشید ولی به هر حال لازم بود به موارد بالا اشاره داشته باشیم. و اما تعریف هوش :

 

 

هوش یعنی میزان یادگیری و پدیده ای ژنتیکی است ولی می توان تمرکز و حافظه را با تمرین تقویت کرد . هوش یعنی قدرت سازگاری فرد با محیط

راه های عمومی برای افزایش هوشبهر

 در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم داشت که می توانند روی هوشبهر فرزند ما اثر مثبت یا منفی داشته باشند:

دقت بفرمائید ، کم کاری تیروئید مادر باردار ، در هوشبهر جنین اثر منفی دارد. مصرف گوشت و حبوبات و تخم مرغ و همچنین غذاهای حاوی ویتامین B12 ، برای مادر باردار قطعاً برای افزایش هوشبهر جنین ،مثبت است. سخن گفتن مادر باردار با جنین و نیز صحبت مادر با کودک و کتاب خواندن برای او ، در افزایش هوشبهر می تواند بسیار موثر باشد . راستی فراموش نکنیم که هنگام صحبت با کودک یا کتاب خواندن برای او ، صداهای اضافی مثل صدای تلویزیون حذف گردد. در ضمن از ماساژ کودکان غافل نشوید که اثر مثبت بر بالا رفتن هوشبهر آنها دارد و نیز از نوشیدن قهوۀ افراطی و مصرف دارو بدون تجویز پزشک خودداری شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن