جوانی ، دورۀ زیبای تکرار نشدنی

تغئیر برخی از رویکردهای والدین با جوانان

جوانی امان از سوال و جوابهای بی شمار ما ؛ کجا بودی ؟ با چه کسانی بودی ؟ چرا دیر کردی ؟ و … البته که باید ساعت بیرون از منزل بودن با والدین هماهنگ شود ولی حتماً باید این ساعات ، اعتدال داشته باشد . یعنی آنقدر کم نباشد که جوان ما همواره دلشوره داشته باشد و مرتب نگران تاخیر خود باشد .

ای امان از دست مادر هایی که در همین ساعت آزاد بیرون از منزل ، پنجاه بار به آنها زنگ می زنند و به بهانه های مختلف آنها را چک می کنند ! مادر عزیز ، مطمئن باشید که این کار بجز کم کردن ارزش کلام شما ، هیچ فایده ای ندارد و فقط اجر و قُرب شما را در چشم فرزندتان کاهش می دهد.

بیرون از منزل

اجازه دهید زمانی که برای بیرون بودن فرزندتان تخصیص داده اید ، کاملاً آزاد باشد و درگیری فکری برای فرزندتان با تماسها و پیامهای مکرر ، ایجاد نکنید.

اصلاً نباید فراموش کرد که محدودیت بیش از اندازه جوانان ، یعنی کُشتن حس استقلال و همچنین حس مسئولیت پذیری آنها ! من واقعاً متاسفم که بگویم گاهی نظارتهای افراطی و نابجای ما والدین ، حس زیبای آزادی و آرامش را از جوانمان می گیرد و او را پژمرده و افسرده و بی مسئولیت می کند .

نوجوانان و جوانان در کنار ما خسته می شوند و دوست دارند بیرون بروند ، البته که باید مواظب جوانان و نوجوانان باشیم ولی بطور نامحسوس . مطمئن هستم که شما ولی فهیم ، راه های کنترل نامحسوس و نامشهود را بسیار عالی بلد هستید .

کنترل محسوس و عینی باعث می شود که فرزندان ما همه اسرار خود را از ما مخفی کنند و ما دیگر محرم اسرار آنها نیستیم و احتمالاً آنها کس دیگری و در جای دیگری را به عنوان محرم اسرار خواهند یافت که اصلاً برای ما مطبوع نخواهد بود.

دفترهای خاطرات قفل و کلید دار ، خود نشانه ای از همین کنترل های افراط گونه اولیاست که بسیار جای تاسف دارد.

باعث تاسف است که عرض کنم عامل بسیاری از بزهکاری های دوران نوجوانی و جوانی ، دخالت ها و آزارهای مستمر والدین است .

احساسات یک جوان

خُب تا اینجا فهمیدیم که علت اصلی دعوای والدین با نوجوانان و جوانان ، همین مقابل احساسات نوجوانی و جوانی ایستادن است ! جوان ما دوست دارد  پوشش مطلوب خودش را داشته باشد . رنگهای روشن و شاد . تمنا می کنم اجبار نکنیم که نوجوان ما مثل مردها و زنهای دهه چهل لباس بپوشند ! این دوران زیبا ولی پُر تنش ، خیلی طولانی نیست ، پس اجازه دهید به روال عادی و طبیعی طی شود .

یعنی اگر والدین همراه و رفیق جوانان و نوجوانان بودند ، آنها خیلی کمتر احتمال داشت که سراغ دوست ناباب و مواد مخدر بروند ! این را علم آمار اثبات کرده است . وقتی نوجوان و جوان ما در منزل به شدت زیر ذره بین است و احساس می کند هر کنجی از منزل توسط دوربین مداربسته مادر کاملاً تحت نظر است ، خُب به نظر شما چه کار کند ؟ وقتی می خواهید از تمامی جزئیات زندگی یک جوان دختر و پسر سر در بیاورید و به هزار و یک روش مختلف از آنها بازجوئی می کنید ، به نظر شما چاره ای جز فرار از این شکنجه گاه برایش باقی می ماند؟!

 

بهترین روش پیشگیری از بزهکاری

فضای منزل بدون تنش ، آزادی و استقلال و دوستی ، بهترین روش پیشگیری از هر نوع بزهکاری در نوجوانی و جوانی است و سالهاست که می دانیم پیشگیری بسیار بهتر ، کم خطرتر  و کم هزینه تر از درمان است .

اگر حلقۀ محاصره را تنگ تر و تنگ تر کردیم و تمامی اجزای زندگی و حتی شخصی ترین مسائل نوجوان و جوانمان را زیر ذره بین بردیم و تصویب کردیم که باید بر تمامی ارتباطات اجتماعی او نظارت کامل داشته باشیم ، در آیندۀ خانوادگی فرزندمان هم – متاسفانه – ایجاد اختلال کرده ایم . حتی حس علاقه مند شدن را در نوجوان و جوانمان مشروط به نظر خودمان کرده ایم .

به جوان نازنینمان نباید بدگمان باشیم ؛ آنها صاحب عقل و درک عالی هستند و در بسیاری از موارد حتی بهتر از ما بد و خوب و دوست و دشمن را تشخیص می دهند .

جوان ما علاقه ای ندارد که همه جا با ما باشد و با ما بیاید ؛ مجبورش نکنید . در مهمانی که شخص هم سن او نیست ، علاقه ای به شرکت کردن ندارد ، نباید مجبورش کنید . قطعاً یک جوان نوزده ساله حرفی برای گفتن با عموی نود ساله ما ندارد! مسجد و هیئت را هم نباید اجبار کرد که جوان یا نوجوان حتماً با ما بیاید ، دوست دارد با همسالانش باشد و حتی مسجد و هیئت برود . اجبار ممنوع!

تنظیم ساعت خواب و بیداری جوانان

سوالی که خیلی از اولیا می پرسند این است که چرا نوجوان و جوان ما تا ساعت ۱۲ ظهر خواب است ؟ خُب قبل از اینکه سراغ فرزندمان برویم و تنبیه و سرزنش – که البته ساده ترین کار است ! – را شروع کنیم ، بهتر است یکه بار روال زندگی را چک کنیم . ما به هیچ عنوان نمی توانیم خودمان تا ساعت ۳ بامداد مشغول تماشای تلویزیون باشیم و توقع داشته باشیم که جوان ما ساعت ۱۱ شب بخوابد و ۶ صبح بیدار شود! پس قبل از هر کاری ، یک نگاه بی طرف به روال زندگی خودمان بیاندازیم ، حال اگر همه چیز ok بود ، بهتر است با نظر یک مشاور ، راه کارهای عملی برای تنظیم ساعت خواب و بیداری فرزندمان پیدا کنیم . اینجا راه کار خاصی ارائه نمی دهیم چراکه مورد با مورد متفاوت است ولی عمده علت بی خوابی شبانه جوانان ، به اندازه کافی خسته نبودن است !

بله درست شنیدید ، وقتی یک جوان یا نوجوان در طول روز به اندازه کافی از انرژی خود استفاده نمی کند و حتی با موتور تا سر کوچه می رود که نان بگیرد ! طبعاً شب خوابش نمی برد و سراغ گوشی اش می رود و خودِ نگاه به صفحه گوشی ، خواب را بیشتر از سرش می پراند ! برای همین است که مکرر توصیه می کنیم که ورزش و فعالیت جسمی جوانان و نوجوانان را بسیار جدّی بگیرید و همچون دروس مدرسه و دانشگاه ، به آن اهمیت داده و برایش هزینه کنید . ورزش و فعالیت مرتب و مکرر جسمانی ، با زیبائی بخشیدن به بدن جوان ، حس اعتماد به نفس او را بالا می برد و او را از بسیاری از بزه ها مانند مشروب و مواد مخدر دور می کند ، چرا که حاضر نیست به هیچ وجه چیزی باعث بهم ریختن استایل بدنی اش بشود!

 

جوانی که در روز دانشگاه یا مدرسه بوده است و عصر یک ساعتی هم ورزش داشته است ، در منزل هم تکالیف و درسها را انجام داده و سر ساعت شامش را خورده و تلویزیون هم بصورت شبانه روزی روشن نیست ! خسته است و زیاد بیدار نمی ماند . 

نوجوان و جوان ما نیاز به سرمایه گذاری دارند . منظورمان فقط سرمایه گذاری مالی بصورت پس انداز نیست ، وقتی برای درس خواندنش هزینه می کنید ، وقتی او را به کلاسهای موسیقی ، داستان نویسی ، خلاقیت و … می فرستید ، وقتی هزینه سالن ورزش او را پرداخت می کنید ، عملاً برای آینده او سرمایه گذاری کرده اید . یادمان نرود که آینده جوانان ما ، یعنی آینده ی خودِ ما.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن