بار سنگین افسردگی بر دوش

شناخت بیشتر افسردگی و عوامل آن

افسردگی در بررسی علل افسردگی به عامل ژنتیک و وراثت اشاره کردیم و البته به این نکته نیز اشاره داشتیم که عمدتاً ژن های افسردگی غیر فعال هستند ولی شرایط محیطی و خودِ ما ، موجب فعال شدن این ژن ها می شویم.

همچنین اشاره شد که علت دیگر افسردگی را باید در خانه جستجو کرد . می دانیم که افسردگی سرایت می کند و یک فرد افسرده در منزل به راحتی می تواند بقیه را نیز به مرور زمان افسرده کند ؛ حالا اگر سایر افراد ژن فعال افسردگی را داشته باشند ، طبعاً سرعت این سرایت بسیار بیشتر خواهد بود.

نمی توانم غم از دست دادن او را فراموش کنم !

عزاداری های طولانی – بدون کوچکترین تردیدی – می توانند عامل ایجاد یا تشدید افسردگی شوند . در یک عزاداری طبیعی و نرمال باید بعد از چهل روز از عزا درآمد ، لباس های سیاه را عوض کرد و به روال عادی زندگی برگشت .

بسیاری از افسردگی هایی که ما در طول عمرمان حس می کنیم یا آن را برای مدت زمانی تجربه می کنیم ، در واقع افسردگی نیستند بلکه یک خُلق گذرا محسوب می شوند ، پس جای نگرانی نیست . آدمی اصولاً خُلق ثابتی ندارد و در طول یک روز می تواند حالتهای مختلفی را داشته باشد . اما غم های بی دلیلی که بصورت ناگهانی ایجاد می شوند می توانند افسردگی باشند . این نوع افسردگی ها عمدتاً توارثی است و بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی و بصورت تکرار شوند ایجاد می شود.

کُندی روانی و حرکتی از علائم شایع ابتلا به افسردگی شدید است.

 

منظورمان از کُندی روانی حرکتی یعنی کاهش سرعت و توانایی فرد در انجام وظایف روزمره و شخصی خود به طوری که در مقایسه با دیگران این افراد کند و آهسته‌تر وظایف خود را انجام می‌دهند. همه چیز کند است ، کلام کند است ، نوشتن کند است ، حتی قلب کند می زند ! بر خلاف اضطراب که همه چیز تند است . در افسردگی های محدود و کوچک ، معمولاً اولین نشانه ، گریه آسان است و سپس غم بی علت ، ولی کندی روانی حرکتی ، یک علامت شاخص برای افسردگی محسوب می شود.

افراد افسرده به دلیل کاهش مقاومت بدنشان ، مستعد بیماری هستند .

خستگی مداوم

بیان شد که در افسردگی کندی روان حرکتی داریم و این کندی باعث می شود که بسیاری از اعضای داخلی بدن انسان هم خوب کار نکند . سیستم گوارش کند می شود ، عمل هضم طولانی و کند می شود ، فرد اشتها ندارد حتی حالت تهوع پیدا می کند .

افراد افسرده حال ندارند کاری را انجام دهند ، جائی بروند ، کسی را ببینند ؛ عمدتاً خستگی صبحگاهی دارند ، ضعف عمومی همراه سرگیجه ، دردهای پراکنده در بدن ، درد استخوان ، درد زانو ، ریزش مو ، پوست خشک ، یبوست و … . ولی معمولاً درد شکمی و سردرد در افراد افسرده شایع تر است .

 

استرس

استرس با ما متولد می شود ؛ استرس تفاوت مهمی با اضطراب دارد ، استرس وقتی برای ما رخ می دهد که یک حادثه چه خوب و چه بد ، برای ما اتفاق افتاده است و ما آنرا دیده و شنیده و درک کرده ایم ولی اضطراب ، امری است خیالی ؛ یعنی ما خیال می کنیم که قرار است اتفاقی بیافتد و به صرف همین خیال ، دچار دلشوره می شویم . بگذریم ، استرس های مکرر نیز موجب افسردگی می شود مانند استرس ناشی از ناامنی و جنگ و از دست دادن شغل و بیماری و … . البته دعوای پدر و مادر هم برای بچه ها ، ایجاد استرس می کند و همانطورکه گفته شد ، استرس های مکرر ، به افسردگی ختم می شود.

روال عادی و نرمال زندگی انسان ، معمولاً ایجاد شادی می کند . این شادی برخاسته از اطمینان خاطر است . وقتی هر عاملی ، این روال نرمال را دچار نقصان یا خدشه کرد ، فرد دچار استرس می شود .

از دست دادن یک فرد مهم در خانواده بخصوص در سه سال اول زندگی – به ویژه مادر –  می تواند یکی از عوامل اصلی ابتلا به افسردگی باشد . برخی از افراد در این حالت دچار اضطراب و برخی دچار وسواس می شوند ولی عمدتاً برونداد این فقدان ، بصورت افسردگی بروز و ظهور می یابد . قبلاً اشاره کردیم که اگر شخص ژن موروثی افسردگی را داشته باشد ، هر اتفاقی در روند عادی زندگی اش بیافتد ، اول از همه ، افسرده می شود. هر بچه ای که در سه سال اول زندگی اش از محبت بی دریغ مادر ، محروم باشد ، استعداد افسردگی دارد ؛ حالا این فقدان محبت یا ناشی از مرگ مادر است یا ناشی از مادر بی محبت !

محبت و عشق مادر ، تا سن قبل از مدرسه ، برای ما جنبۀ حیاتی دارد و اگر مادر به دلیل غفلت یا هر دلیل دیگری ، این مهر را نثار ما نکند ، احتمال افسردگی بسیار بالاست . اساساً یکی از دلایل مرخصی زایمان ، همین اهمیت مهر مادری ، بدون هیچ استرسی ، برای بچه هاست. یعنی مادر بتواند یک سال بدون هیچ نگرانی فقط برای بچه ی خود وقت بگذارد و او را از عشق و عاطفۀ خود سیراب کند.

بچه هایی که خیلی مورد توجه قرار می گیرند ، بیشتر در معرض افسردگی هستند!

تا قبل از هجده ماهگی ، عشق و محبت مادر باید بی دریغ و همواره باشد ولی پس از این سن ، باید در ارائۀ هر خدمتی به بچه ها ، کمی تاخیر داشته باشیم ، اگر ما به فرزندمان هر نوع خدمتی که می خواهد بدهیم و همواره نیز این خدمات را ادامه دهیم ، فرزند ما کاندید افسردگی خواهد بود . یعنی برای میزان خدمات نیز باید اندازه ای در نظر گرفت .

پس به اختصار ، دو گروه از مردم ، بشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند ، کسانی که در دوران کودکی ، اصلاً مورد توجه قرار نگرفته اند و کسانی که در کودکی بسیار مورد توجه بوده اند و هر خدمتی از پدر و مادر را بدون هیچ تاخیری دریافت کرده اند. این دریافت خدمات بدون تاخیر ، معمولاً در فرزندان نخست و فرزندان آخر بیشتر است .

 

آدمی ، در هر جای بدن که احساس درد یا نقصان می کند ، اولین برونداد ، بصورت غم و افسردگی است .

قطع هر عضوی یا نقص در بدن به هر دلیلی ، چه بصورت حادثه و چه تصادفاً ، می تواند موجب بروز افسردگی شود بخصوص در افرادی که استعداد افسردگی را دارند .

افسردگی ، بیماری محبت است . انسان به هر چیزی عادت می کند حتی به افسردگی ! به همین دلیل است که بسیاری افسرده هستند ولی به مشاور مراجعه نمی کنند ، چرا که به افسردگی عادت کرده اند . عادت ، افسردگی را کمرنگ می کند ولی هرگز آنرا خاموش نمی کند ، پس به محض احساس غم بی دلیل ، به مشاور مراجعه کنیم ، هر چه زودتر مراجعه کنیم ، درمان ما زودتر صورت خواهد گرفت و تمامی دردهایی که به خاطر افسردگی داشتیم ، با درمان افسردگی ، از بین خواهد رفت .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن