زنان و افسردگی های متفاوت

بررسی علائم افسردگی در زنان

افسردگی گفتیم که افسردگی یک بیماری جدی پزشکی است که بر احساس ، نحوه تفکر و عملکرد ما تاثیر منفی می گذارد . خوشبختانه قابل درمان است . علائم افسردگی از خفیف تا شدید متفاوت است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس غم و از دست دادن علاقه یا لذت در فعالیت هائی که قبلاً لذت بخش بوده اند.
 • تغئیر در اشتها ؛ کاهش یا افزایش وزن
 • مشکل خوابیدن
 • از دست دادن انرژی و افزایش خستگی
 • کندی روانی حرکتی
 • احساس بی ارزشی و گناه
 • مشکل در تفکر ، تمرکز و تصمیم گیری
 • افکار مرگ و خودکشی
 • علائم باید حداقل دو هفته طول بکشد و باید تغییر در عملکرد قبلی ، کاملاً مشهود و قابل تشخیص باشد. همچنین ، شرایط پزشکی به عنوان مثال مشکلات تیروئید ، تومور مغزی یا کمبود ویتامین ، می تواند علائمی مشابه علائم افسردگی داشته باشد ، بنابراین مهم است که علل پزشکی نیز بررسی شوند.
زنان بیشتر از مردان

افسردگی می تواند در هر زمان رخ دهد ، اما به طور متوسط ، اولین بار در اواخر نوجوانی تا اواسط ۲۰ سالگی ظاهر می شود . زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی می شوند  و برخی مطالعات نشان می دهد که یک سوم زنان در طول زندگی خود ، یک دوره افسردگی را تجربه می کنند .

عوامل مختلفی در افسردگی نقش دارند مانند :

 • بیوشیمی : تفاوت در برخی مواد شیمیائی مغز
 • ژنتیک : در صورت داشتن افسردگی در بستگان درجه اول ، احتمال وراثت پذیری افسردگی حدود ۴۰ درصد خواهد بود و اگر یکی از  دوقلوهای همسان دچار افسردگی باشد ، نفر دوم ۷۰ درصد احتمال افسردگی دارد.
 • شخصیت : افراد با عزت نفس پائین و همچنین افراد بدبین ، احتمال ابتلا به افسردگی بیشتری دارند.
 • عوامل محیطی : قرار گرفتن در معرض خشونت ، سوء استفاده ( بخصوص سوء استفاده جنسی در دوران کودکی و نوجوانی در زنان ) و فقر ، می تواند موجب بروز افسردگی شود.

افسردگی یکی از قابل درمان ترین اختلالات روانی است . بین ۸۰ تا ۹۰ درصد مبتلایان ، در نهایت به درمان پاسخ خوبی می دهند و تقریباً همه بیماران تا حدودی از علائم بیماری خود رهائی می یابند.


قبل از تشخیص یا درمان ، حتماً یک پزشک باید ارزیابی دقیقی داشته باشد . آزمایش خون انجام شود تا اطمینان حاصل گردد این علائم مربوط به مشکل تیروئید یا کمبود ویتامین نیست .

۲ تا ۶ درصد از زنان حدود یک هفته قبل از شروع قاعدگی ، علائم افسردگی دارند .

اختلال ناخوشی پیش قاعدگی

علائم شایع ، شامل نوسانات خلقی ، تحریک پذیری یا عصبانیت و اضطراب  است . علائم دیگر می تواند شامل کاهش علاقه به فعالیتهای معمول ، مشکل در تمرکز ، خستگی زیاد ، تغییر در اشتها ، مشکل در خوابیدن یا خوابیدن زیاد و موارد مشابه باشد . علائم بدنی ممکن است شامل حساسیت یا تورم پستان ، درد مفاصل یا عضلات ، احساس نفخ شکم یا افزایش وزن باشد.

این علائم یک هفته تا ده روز قبل از شروع قاعدگی شروع می شوند و در حوالی شروع قاعدگی ، بهبود می یابند و یا متوقف می شوند . برای تشخیص این اختلال ، باید این علائم در طی یک سال گذشته رخ داده باشند و باید اثر سوء بر کار یا عملکرد اجتماعی داشته باشند. با مراجعه به پزشک و دریافت داروهای ضد افسردگی و مکمل های غذائی ، این اختلال قابل درمان است . رژیم غذائی ، تغییر سبک زندگی مانند کاهش کافئین ، خواب کافی و ورزش می توانند بسیار مفید باشند.

 

افسردگی بعد از زایمان

از هر هفت زن ، یکی افسردگی پس از زایمان را تجربه می کند . بارداری و دوره پس از زایمان می تواند یک دوره آسیب پذیر برای زنان باشد . مادران اغلب در این مدت ، تغییرات بیولوژیک و عاطفی زیادی دارند .

علائم افسردگی پس از زایمان: علاوه بر علائم مشترک برای افسردگی که در بالا ذکر شد ، علائم زیر برای تشخیص افسردگی پس از زایمان ، مشهود است:

 • گریه بدون دلیل
 • عدم علاقه به کودک ، احساس عدم اتصال به نوزاد یا احساس اضطراب شدید
 • احساس اینکه مادر خوبی نیستند ، احساس انزوا ، احساس گناه یا احساس شرم
 • ترس از آسیب رساندن به خود  یا کودک

خانمی که افسردگی پس از زایمان را تجربه میکند ، معمولاً بیش از یک مورد از این علائم را دارد . برای تشخیص افسردگی پس از زایمان ، علائم باید در دوران بارداری یا سه چهار هفته پس از زایمان ادامه داشته باشد.

اگر در طی دو یا سه هفته پس از زایمان ، علائمی که گفته شد ، همچنان ادامه داشت یا افکار خودکشی یا آسیب رساندن به فرزند در مادر تشدید شد ، حتماً باید به پزشک اطلاع داد تا ضمن ارزیابی پزشکی برای در نظر گرفتن مشکلاتی مانند تیروئید یا کمبود ویتامین ، ارزیابی های روانی نیز صورت گیرد.

مادرانی که سابقه افسردگی یا سایر اختلالات روانی را دارند ، بیش از سایرین در معرض افسردگی پس از زایمان هستند .

تحقیقات نشان داده است که تغییر در سطح هورمون های تیروئید در دوران بارداری و پس از زایمان ، تاثیر زیادی بر خلق و خو دارد و در افسردگی پس از زایمان نقش مهمی دارد.

سایر افسردگی های شایع برای زنان

زنان همچنین ، علائم افسردگی خاصی را بشتر از مردان تجربه می کنند مانند :

 • افسردگی در ماه های زمستان ( اختلال عاطفی فصلی ) به دلیل کاهش میزان نور خورشید
 • احساس گناه و بی ارزشی شدید چراکه زنان ، بیش از مردان ، خود را مورد انتقاد قرار می دهند و در بسیاری از موارد ، خود را مقصر قلمداد می کنند.
 • یائسگی : هورمونهای تولید مثل به سرعت در حال نوسان هستند و این امر موجب احساس افسردگی می شود ، احساس خود پیر پنداری ، موجب برونداد افسردگی می شود . راستی فراموش نکنید که احساس جوانی و شادابی و طراوت ، یک امر ذهنی است و یائسگی یک امر فیزیولوژیک ! پس تصور اینکه یک زن یائسه مثل قبل زیبا و جوان نیست و توانائی جنسی خود را از دست داده ، کاملاً اشتباه است.
 • پاسخ فیزیولوژیکی زن به استرس : زنان بیشتر  از مردان هورمون استرس تولید می کنند و هورمون جنسی زنانه ، از خاموش شدن سیستم هورمون استرس ، جلوگیری می کند ؛ این امر می تواند زنان را مستعد ابتلا به افسردگی ناشی از استرس کند. از نظر اجتماعی ، زنان اغلب چندین نقش مهم در زندگی خود دارند ( مادر ، همسر ، فرزند ، کارمند ، مدیر و … ) در حالی که این نقش ها می توانند باعث ایجاد رضایتمندی شوند ولی همچنین می توانند فشار و استرس قابل ملاحظه ای ایجاد کنند .
 • مسائل مربوط به تصویر بدن ؛ در دختران در دوران بلوغ جنسی افزایش می یابد و ممکن است به افسردگی در نوجوانی بیانجامد.
 • یکی از عوارض جانبی داروهای ضد بارداری ، ایجاد افسردگی است.

 

افسردگی می تواند در هر زمان از زندگی یک زن رخ دهد ، اما بیشتر در سنین ۲۵ تا ۴۴ سالگی مشاهده می شود.

افسردگی می تواند در همه زمینه های زندگی یک زن تاثیر بگذارد ؛ از جمله سلامتی جسم ، زندگی اجتماعی ، روابط ، شغل و احساس ارزشمندی . با این حال مهم است که بدانید ، شما تنها نیستید . فراموش نکنید که افسردگی ، یک ضعف زنانه نیست و  کاملاً قابل درمان است و کارهای زیادی وجود دارد که می تواند به بهبود افسردگی شما کمک کند . در مقاله بعدی به راه کارهای درمانی اشاره خواهیم داشت . ممکن است الان انرژی زیادی نداشته باشید ولی تلفن را بردارید و با یکی از عزیزانتان تماس بگیرید ؛ این می تواند شروع خوبی باشد .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *