آموزش مذهب به کودکان

خدا کجاست و چرا دیدنی نیست؟! بچه ها می پرسند!

خداگرائی بچه های ما اساساً استعداد ذاتی خداپرستی دارند و روش عملی ما در پرستش خداوند به صورت خودکار به فرزندان ما منتقل می شود . بچه ها حدود سه تا چهار سالگی دربارۀ نماز و اعمال مذهبی سوال می کنند و می پرسند :

خدا کجاست و چرا دیدنی نیست؟!

اولاً قطعاً می بایست صفات حمایت کنندۀ خداوند را برای بچه ها بیان نمود ، خداوند مهربان ترین مهربانان است ، او همۀ  اشتباهات ما را عفو می کند ، همواره و در هر سنی مواظب ماست و

دوم : خداوند به هیچ عنوان نمی میرد و تا پایان عمر حمایت کنندۀ همه انسان ها و بخصوص بچه هاست .

تجربه ثابت کرده است که بچه هائی که این تاکید نقش حمایت کنندگی خداوند را از خانواده شان دریافت نکرده اند ،   در زمان فوت پدر یا مادر ، به شدت دچار افسردگی ناشی از از دست دادن حمایتگر شده اند.

ابداً نباید صفات قهری خداوند را برای بچه ها بیان کرد ، برعکس می بایست در قالب داستان های کوتاه و قابل فهم ، فقط از صفات رحمانی و پشتیبانی کنندگی خداوند برای بچه ها گفت .

شرکت بچه ها در مراسم مذهبی

بچه ها را در مراسم مذهبی شرکت دهید و به آنها مسئولیت های قابل انجام بدهید . به  بچه ها بگوئید که خداوند همه زبان ها را می داند و همه نوع گفتار را می شنود ، پس با زبان خودت با خدا صحبت کن و هیچ نیازی به آموزش خاصی برای صحبت کردن با خدا نیست. همانطورکه با یک دوست صمیمی و هم سن خودت صحبت می کنی ، با خدا حرف بزن . به بچه ها بگوئیم که اصلاً از خدا خجالت نکشید و او را صمیمی ترین و مَحرم ترین دوست خودمان بدانیم و همه جزئیات زندگی مان را برایش بگوئیم و از او درخواست راهنمائی و کمک می کنیم و کمک خواستن از خداوند ، هیچ خجالتی ندارد. در ضمن به فرزندانمان تاکید کنیم که ما هم با خداوند این چنین نزدیک و صمیمی هستیم .
اساساً یک جوری از خداوند برای بچه ها حرف بزنید که تا اسم خداوند آمد ، در دل بچه ها قند آب شود!

تربیت مذهبی کودکان
  • در کنار فرزند خود ، نماز بخوانید و دعا کنید. او نیز مانند شما ، اعمال و حرکات نماز را انجام می دهد و مانند شما دعا می کند . به او بگوئید که باید سپاسگزار خداوند بود و برای همه دعا کرد . امروز هم برای هر کس که دوست داری دعا کن و بابت هر نعمتی که  امروز به نظرت می رسد ، خدا را سپاسگزاری کن.
  • برای فرزندتان ادوات نماز جداگانه و زیبا آماده کنید و در بهترین جای خانه و در دسترس او قرار دهید.
  • تاکید بر این نکته که یاد خداوند ، آرامش بخش دلهاست ، برای کاهش استرس و اضطراب بچه ها بسیار مفید است . با این ترتیب ، نماز و دعا ، به یک پناهگاه برای بچه ها تبدیل خواهد شد .
  • بینش های مذهبی خود را در قالب داستان های بامزه و قابل فهم برای بچه ها تعریف کنید و قطعاً فقط دربارۀ مسائل ساده مذهبی با فرزندتان سخن بگوئید.
  • همواره به اینکه نماز می خوانید یا با خداوند نیایش دارید ، با افتخار با فرزندتان صحبت کنید و تاکید داشته باشید که همواره و در هر شرایطی باید شکرگزار خدا بود و شما نیز چنین هستید.
  • به نقش دین در پویائی خانواده تاکید کنید . برای بچه ها مشخص کنید که یکی از دلایل روابط دوستانه بین اعضای یک خانواده ، داشتن اعتقادات مذهبی است.

  • در صورت صلاحدید ، به بچه ها ، احترام به سایر ادیان الهی مانند مسیحیت را بیاموزید و اشاره داشته باشید که هر آئینی با نوای خود با خدا سخن می گوید و برای ما محترم است .
  • در مورد بروندادهای زندگی دینی با بچه ها سخن بگوئید و از کلمۀ اخلاق استفاده کنید . برای شروع ، می توان این طور بیان کرد که ادب و احترام به بزرگتر – که یکی از اصلی ترین تعالیم دین ماست – نشانۀ اخلاق است که از باورهای دینی ما ناشی شده است.

ما به عنوان پدر و مادر ، نقش معرفی  خداوند را برای بچه ها داریم و البته بهترین و مهم ترین میراث ما برای بچه هایمان ، همین معرفی خداوند است. 

 

اگر این معرفی تا ۷ سالگی به درستی انجام شود ، در شروع ۷ سالگی ، فرزند ما حس عاشقانه ای نسبت به خداوند خواهد داشت و برونداد این حس عاشقانه ، بصورت های زیر خواهد بود:

نخست ، این حس عاشقانگی موجب آرامش فرزندان ما خواهد شد ، دوم ، فرزندان ما هرگز احساس بیهودگی  نخواهند کرد و نا امید نخواهند شد. سوم ، بچه های عزیز ما ، شاد خواهند بود چرا که زندگی را فانی و تمام شدنی نمی بینند . چهارم ، کمتر بیمار می شوند ! ( یادمان نرود که آرامش ، عمر را طولانی می کند ) .پنجم ، فرزندان عزیز ما بیشتر مواظب خودشان هستند و هیچ گاه افکار پوچ خودکشی یا دیگر کشی در ذهن آنها شکل نمی گیرد.. . !.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *