پرورش اعتماد به نفس در کودکان

تقویت ذهنیت مثبت کودکان نسبت به خود

اعتمادبه نفس ما می توانیم از طریق انجام چند فعالیت ، به کودکان انگیزه دهیم و به آنها القا کنیم که در زندگی خود بیشتر تلاش کنند و ذهن مثبت و خلاق خود را پرورش دهند.

ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

دوره ابتدائی زمانی خارق العاده برای شروع کمک به کودکان در ایجاد اعتماد به نفس است .

ذهن کودک بسیار انعطاف پذیرتر از یک بزرگسال است ، بنابراین کاشت بذر اعتماد به نفس در دوران کودکی ، بسیار ایده آل است. در ادامه ، چهار صفحه ی طلائی را به شما ارائه خواهیم کرد که کودک با تکمیل آنها ، شناخت خوبی نسبت به خود و دوستانش پیدا خواهد کرد ، ویژگی های مثبت خود را بهتر خواهد شناخت و برای دوست یابی ، معیارهای مثبت ذهنی خوبی خواهد ساخت .

یک صفحه با عنوان «چیزی درباره من» در اختیار کودک دبستانی قرار دهید و از او بخواهید صفات و ویژگی های مثبت خود را درون آن بنویسد.

این جملات با زبانی ساده و واضح طراحی شده اند که توسط همه دبستانی ها قابل درک باشند ؛ آنها را تشویق کنید این برگه را با فکر و بدون عجله تکمیل کنند. تکمیل این برگه می تواند به کودک کمک کند تا پایه های اعتماد به نفس خود را محکم کند و این احساس خوشایند تا آخر عمر با او همراه باشد .

کمک به تکمیل صفحه « چیزی دربارٖه من»

می توانید برای کمک به کودک ، از او بخواهید جملات زیر را کامل کند :

  • دوستانم فکر می کنند من عالی هستم زیرا …
  • همکلاسی های من دوست دارند با من بازی کنند چون من …
  • وقتی احساس می کنم خیلی خوشحال هستم که …
  • چیزی که من واقعاً به آن افتخار می کنم این است که …
  • و امثال آن

ویژگی های منحصر به فرد من

یک صفحه با عنوان «ویژگی های منحصر به فرد من» در اختیار کودک دبستانی قرار دهید . این صفحه با جملات توضیحی زیر شروع می شود :

  • شما زیبا هستید چون منحصر به فرد و بی نظیر هستید . چه از درون و چه از بیرون. یعنی هم شخصیت شما عالی است و هم رفتاری که با دیگران دارید. حالا مواردی که درباره ویژگی های منحصر به فرد خودت می دانی ، در زیر بنویس . هم ویژگی های بیرونی و ظاهری مثل رنگ مو یا رنگ چشم و هم ویژگی های درونی مثل مهربانی و ادب. حداقل پنج مورد.

یک صفحه با عنوان : «من عالی هستم ، زیرا…» در اختیار کودک دبستانی قرار دهید و از کودک بخواهید با فکر و آرامش ، جملات زیر را تکمیل کند:

  • من خودم را دوست دارم چون …
  • من در یک سری از کارها فوق العاده هستم مثل …
  • دیگران فکر می کنند من عالی هستم چون …   و امثال آن.

تکمیل این برگه به کودک این فرصت را می دهد که فارغ از احساس غرور ، خوبی های خودش را ذکر کند .

کودکان احتمالاً در تکمیل این کاربرگ ها به کمک بزرگسالان نیاز خواهند داشت ولی سعی کنید به آنها اجازه دهید حتی المقدور خودشان برگه ها را تکمیل کنند .

تکمیل صفحه «تهیه کیک دوست یابی»

پیدا کردن دوست برای کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد . بخش مهمی از یادگیری از طریق دوستان و گروه همسالان رخ می دهد. دوست یابی ، مانند تهیه کیک است . همانطور به مواد اولیه به میزان کاملاً مشخص نیاز دارد . از کودک خود بخواهید در یک صفحه ، صفاتی را که از نظرش برای دوست یابی مهم اند ، بنویسد. حداقل پنج مورد . ماهیت این صفحه به کودک ما کمک می کند تا از تخیل خود به خوبی استفاده کند و ضمن تقویت اعتماد به نفسش ، به اهمیت دوست یابی و حفظ دوستی پی ببرد . در تکمیل این برگه هم یقیناً به راهنمائی شما نیازمند خواهد بود ولی مجدد تاکید می کنیم که نباید به کودکمان خط فکری خاصی بدهیم . اجازه دهید افکار کودکانه و ناب و خالص خودش را وارد کند.

بسیار عالی است که کودک نسبت به خود ، هم واقع بین باشد و هم مثبت اندیش. این روش خوبی است برای شروع عادت واقع گرائی مثبت .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *