بدون دسته بندی

فوبیاهای خاص

۲۱ فوبیای نادر و عجیب که احتمالاً هرگز در مورد آنها نشنیده اید.

برخی از فوبیاهای نادر عبارتند از ترس ازحمام کردن ، ترس از آئینه یا ترس از رنگ زرد و … . اغلب افرادی که دارای این انواع نادر از فوبیا هستند ، اضطراب شدیدی را تجربه می کنند .

فوبیا یک ترس غیرمنطقی از یک شی ، موقعیت یا موجود زنده است . درحالی که ترس ، یک پاسخ طبیعی به خطر است ، فوبیا اغلب در پاسخ به چیزی که آسیب واقعی ایجاد نمی کند رخ می دهد ! در برخی موارد ، فرد مبتلا به فوبیا ، هنگام مواجهه با منبع فوبیا ، ترس و اضطراب شدیدی را تجربه می کند که باعث می شود از منبع ترس دوری کند . در حالی که بیشتر مردم در مورد فوبیاهای رایج مانند ترس از ارتفاع ( آکروفوبیا) یا ترس از عنکبوت شنیده اند ، فوبیاهای نادری هم وجود دارند که ما در زیر به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

ترس از چسبیدن کره بادام زمینی به سقف دهان

احتمال زیاد این اتفاق حداقل یکبار برای همه ما پیش آمده است ، ولی فرد مبتلا به این نوع خاص از فوبیا ، به شدت از این اتفاق می ترسد . شدت این ترس از فردی به فرد دیگر متفاوت است . این نوع نادر از فوبیا می تواند ناشی از ترس از چیزهای چسبنده یا ترس از خفگی باشد .

ترس از همراه نداشتن تلفن همراه

نوموفوبیا یا ترس از همراه نداشتن تلفن همراه ، نوعی اضطراب شدید است که فرد مبتلا به این نوع فوبیا تجربه می کند . صرفنظر از عدم امکان استفاده از تلفن همراه ، فرد مبتلا به نوموفوبیا ، همواره مضطرب است که مبادا ارتباط خود را با عزیزان از دست بدهد . برخلاف اعتیاد به تلفن همراه ، این نوع فوبیا بسیار نادر است . یک مطالعه نشان داده است که حدود نیمی از مردان و زنان نسبت به تلفن همراه خود اضطراب دارند . همچنین حدود ۲۳ درصد از دانش آموزان پسر ، نوموفوبیا را تجربه کرده اند و نیز تقریباً ۷۷ درصد دانش آموزان دختر و پسر ، بیش از ۳۵ مرتبه در روز تلفن همراه خود را چک می کنند .

ترس از اعداد

بسیاری از مردم با ترس از کلاس ریاضی بزرگ می شوند ، اما افراد مبتلا به این نوع نادر از فوبیا ، ترسی واقعی از اعداد را تجربه می کنند . این نوع فوبیا گاهی با عنوان عدد هراسی شناخته می شود . این فوبیای نادر می تواند به طور قابل توجهی زندگی افراد را مختل کند زیرا بسیاری از مشاغل با حساب و کتاب همراه هستند.

ترس از پول

این افراد ممکن است از افراد پولدار بترسند یا خودشان از ثروتمند شدن هراس داشته باشند . مبتلایان به این نوع خاص از فوبیا ممکن است شغل خود را به خوبی انجام ندهند تا مانع از کسب درآمد بیشتر شود! ترس از ثروتمند شدن ممکن است ناشی از ترس از مسئولیت و فشارهای مرتبط با آن و یا ترس از قربانی یک سرقت شدن باشد.

ترس از رنگ زرد

هر چیز زردی می تواند این هراس را در این افراد ایجاد کند ، از یک گل زرد گرفته تا چراغ زرد سر چهارراه ! حتی این افراد از خوردن غذاهایی زرد رنگ اجتناب می کنند.

ترس از حمام کردن
این نوع فوبیای نادر اغلب در کودکان رخ می دهد و عمدتاً با افزایش سن از بین می رود . این افراد معمولاً به دلیل حمام هراسی ، از اجتماعات دوری می کنند . این ترس ممکن است ناشی از یک رویداد آسیب زا مانند ترس از آب یا خیس شدن باشد.

ترس از عدد هشت

عدد هشت انگلیسی شبیه علامت بی نهایت است ، شاید برخی از این نماد هراس داشته باشند . همچنین ممکن است در ذهن شخص تداعی رویداد آسیب زائی که در هشتم ماه رخ داده است باشد . ترس از عدد سیزده نیز جزء فوبیاهای نادر می باشد . حتی مبتلایان به این فوبیا از قرار گرفتن در گروه های هشت نفری هراس دارند!

ترس از باز کردن چشمان

این ترس می تواند بسیار ناتوان کننده باشد چراکه تمام کارهای روزمره ما ، بدون باز کردن چشم ، میسر نیست. این افراد اغلب ترجیح می دهند در خانه یا مناطق کم نور بمانند . این فوبیا معمولاً نتیجه یک حادثه آسیب زا بوده است .

ترس از بادکنک

سطح ترس از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند از نزدیک نشدن به یک بادکنک تا ترس از تماشای آن در تلویزیون باشد . این ترس نادر می تواند به ویژه برای خردسالان سخت تر باشد چراکه بادکنک اغلب در جشن تولدها وجود دارد. این ترس غالباً در اثر شنیدن صدای ترکیدن بادکنک ایجاد شده است و معمولاً با ترس از دلقک همراه است.

ترس از کلمات طولانی

نام لاتین این فوبیا هیپوپوتومونستروسکپیدآلوفوبیا است ! که از قضا طولانی ترین کلمه فرهنگ لغت است ! این فوبیا به دلیل خجالت کشیدن از تلفظ نادرست کلمات طولانی است و عمدتاً هنگام خواندن با صدای بلند درجلوی کلاس برای بچه ها ایجاد می شود . این فوبیا همچنین می تواند در افراد مبتلا به نارساخوانی رایج باشد.

ترس از نوجوانان

این افراد ممکن است نوجوانان را خارج از کنترل یا خطرناک تصور کنند و معتقد باشند آنها افرادی بی ادب و غیرقابل پیش بینی هستند . این افراد از محیط هائی که نوجوانان یا جوانان در آنجا هستند ، اجتناب می کنند و تمایلی به صحبت و معاشرت با نوجوانان ندارند.

ترس از ناف

این افراد حتی مایل به دیدن یا لمس ناف خود نیستند و حتی ممکن است با بانداژ روی ناف خود را بپوشانند! اغلب از رفتن به اماکنی که ناف آنها در معرض دید است مانند ساحل دریا ، خودداری می کنند.

ترس از ریسمان

این افراد حتی وقتی به ریسمان فکر می کنند ، برآشفته می شوند و واکنش شدید نشان می دهند . این افراد از نخ ، دوختن یا حتی بند کفش ، دوری می کنند . شاید یک رویداد آسیب زا مانند ربوده شدن یا بسته شدن با ریسمان ، عامل این فوبیای نادر باشد.

ترس از ریش

این نوع فوبیای نادر معمولاً از یک حادثه هشدار دهنده با یک فرد ریشو ناشی شده است . مبتلایان به این فوبیا از افراد ریشو دوری میکنند و صحبت با این افراد آنها را عصبی می کند .

ترس از مو

این فوبیا می تواند ترس از موی خود ، دیگران یا حتی حیوانات باشد . این افراد از گلوله موی روی زمین می ترسند . شانه زدن و کوتاه کردن موی برای این افراد بسیار مشکل است . از لمس موی خود و دیگران اجتناب می کنند . ترس از تاسی یا سفید شدن مو نیز مرتبط به این نوع از فوبیای خاص است .

ترس از لباس
این ترس از لباس می تواند ترس از یک نوع خاص لباس ، لباس تنگ یا هر نوع لباسی باشد. احتمال دارد که این نوع ترس مربوط به یک رویداد آسیب زا بوده باشد . برای مثال ترس سربازان سابق از لباس نظامی.

ترس از کار
این افراد عمدتاً دارای اضطراب شدیدی نسبت به محیط کار خود هستند البته ترس از کار یدی یا ترس از یافتن شغل نیز در همین گروه طبقه بندی می شود. این نوع ترس ممکن است از فرسودگی شغلی ایجاد شود . جائی که فرد در شغل خود چنان تحت فشار و فرسودگی قرار می گیرد که احساس می کند دیگر نمی تواند این کار را ادامه دهد. همچنین تجربه های منفی مربوط به کار هم می تواند این نوع خاص از فوبیا را ایجاد کند. کارفرمای بد یا تعادل ضعیف بین کار و زندگی نیز می تواند موجب تشدید این نوع فوبیا گردد. ترس از کار معمولاً با فوبیای اجتماعی و ترس از سخنرانی در جمع یا ترس از انتقاد ، همآیند است .

ترس از تصمیم

هر نوع تصمیم گیری در این افراد بسیار مشکل و حتی غیرممکن به نظر می رسد . این افراد به نظرات خود اعتماد ندارند و صرفاً متکی به نظرات و تصمیمات دیگران و یا حتی فال و طالع بینی است . این ترس می تواند بخشی از یک اختلال سلامت روان بزرگتر به نام اختلال شخصیت وابسته باشد.

ترس از آئینه

افراد مبتلا به این ترس نمی توانند خود را در آئینه ببینند . این ترس همچنین ممکن است به هر سطح بازتابی گسترش یابد. احتمال دارد منشا این نوع فوبیای خاص ، خرافاتی درباره آئینه باشد مثلاً افرادی که در آئینه روح می بینند و امثال آن. این نوع از فوبیا می تواند از اعتماد به نفس پائین به دلیل خودزشت انگاری ، ایجاد گردد . برخی موارد این نوع از فوبیا می تواند منجر به افسردگی گردد.

ترس از شام خوردن با دیگران
این نوع فوبیای خاص در هنگام مهمانی شام ظاهر می گردد و ممکن است ناشی از ترس از مکالمات شام باشد . این نوع فوبیا به فوبیای اجتماعی مرتبط است و ممکن است در پی یک رویداد آسیب زا مانند تمسخر شدن در کودکی به دلیل نحوه غذا خوردن یا عدم رعایت آداب مناسب سر میز شام ، ایجاد گردد. این افراد ترجیح می دهند به تنهائی و در سکوت غذا بخورند.

ترس از فوبیا
فوبوفوبیا را می توان به عنوان یک اضطراب شناور توصیف کرد . این افراد به ترس از خود ترس وارد این دایره از اضطراب می شوند . یعنی یک پیشگوئی خودساخته از ترسی که ممکن است در پی این کار ایجاد گردد. افراد مبتلا به فوبوفوبیا اغلب از موقعیت اجتماعی که ممکن است منجر به اضطراب گردد ، اجتناب می کنند . مثلاً برای اینکه احتمال می دهند در یک مهمانی مجبور به صحبت کردن با افراد ناشناس شوند ، به آن مهمانی نمی روند .

فوبیا می تواند تاثیری جدی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد . مهم است که به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید و اغلب فوبیاها قابل درمان هستند . در مقالات بعدی درباره فرایند درمان فوبیا ، سخن خواهیم گفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه