بدون دسته بندی

فوبیا ، درمانهای غیر داروئی

معمولاً دارو برای درمان فوبیا توصیه نمی شود ...

بسیاری از افراد مبتلا به فوبیا نیازی به درمان ندارند و اجتناب از موضوع ترس ، برای کنترل مشکل ، کافی است. با این حال ممکن است همیشه نتوان از برخی از فوبیاها مانند ترس از پرواز اجتناب کرد . در این موارد ، بهتر است از کمک و مشاوره افراد متخصص ، بهره بگیرید. لازم به ذکر است که هیچ درمان واحدی برای تمام انواع فوبیا وجود ندارد . در برخی موارد ، ترکیبی از درمان های مختلف ، توصیه می شود. معمولاً دارو برای درمان فوبیا توصیه نمی شود زیرا صحبت درباره فوبیا عمدتاً موثر است و نیز هیچ عارضه جانبی ندارد با این حال گاهی اوقات برای درمان اثرات فوبیا ، مانند اضطراب ، دارو به صورت کوتاه مدت تجویز می شود.

فوبیاهای رایج عبارتند از :
فوبیای مربوط به حیوانات مانند مار ، عنکبوت ، سگ
فوبیای مربوط به محیط طبیعی مانند طوفان ، سیل
فوبیای خون ، تزریق و اقدامات پزشکی
فوبیای موقعیتی مانند آسانسور ، تونل ، هواپیما
فوبیاهای خاص معمولاً در دوران کودکی ایجاد می شود و احتمال تشخیص آنها در زنان دو برابر مردان است . بیش از ۷۵ درصد از افراد مبتلا به فوبیای خاص ، فوبیاهای متعددی را در طول عمر خود تجربه می کنند.

درمان های شناختی – رفتاری و ذهن آگاهی برای درمان فوبیا بسیار موثر هستند . این نوع مشاوره می تواند با تغییر طرز فکر و رفتار به شما در مدیریت مشکلات کمک کند.

قرار گرفتن تدریجی در معرض ترس

یکی از بخش های فرآیند درمان ، قرار گرفتن تدریجی در معرض عوامل ایجاد کننده ترس است . این مورد با عنوان حساسیت زدایی یا مواجهه درمانی شناخته می شود . به عنوان مثال اگر از مارها می ترسید ( فیدیوفوبیا ) ، درمانگر شما ممکن است از شما بخواهد کتابی در مورد مارها بخوانید . ممکن است عکس یک مار را به شما نشان دهد یا حتی ممکن است برنامه ای بچیند که شما از خانه خزندگان باغ وحش دیدن کنید ! مرحله آخر این است که شما یک مار را در دست بگیرید ! یا در مورد فردی که مبتلا به هواهراسی یا ترس از پرواز است ، ممکن است مراحل زیر انجام شود : از او خواسته می شود در ابتدا فقط به پرواز فکر کند . درمانگر از او می خواهد به تصاویر هواپیماهای مختلف نگاه کند . سپس توصیه می شود فرد به فرودگاه برود ، در کابین هواپیمای شبیه سازی شده بنشیند و در نهایت سوار هواپیما شود.

مواجهه درمانی با افزایش تدریجی سطح قرار گرفتن در معرض ترس ، به ما این امکان را می دهد که فوبیای خود را تحت کنترل قرار دهیم و احساس اضطراب کمتری را تجربه کنیم.

درمان شناختی رفتاری
غالباً از همان روشهای حساسیت زدایی استفاده می شود البته همراه با تمرکز بر روی تغئیر باورها و افکار . عمدتاً افراد مبتلا به فوبیا ، الگوهای فکری خاصی دارند که بر مبنای واقعیت نیستند . به عنوان مثال ، زمانی که با ترس خاصی روبرو می شوند ، ممکن است فاجعه سازی کنند یعنی بدترین حالت ممکن را تصور کنند و این تصور ، اضطراب را تشدید می کند . وقتی به کمک مشاور ، این افکار شناسائی شد ، ترتیبی اتخاد می شود که این تحریفات شناختی ، با افکار دقیق و عینی جایگزین شود . مشاور به شما آموزش می دهد که در زمان بروز علائم فوبیا ، به خود یادآوری کنید که در حال تجربه فوبیا هستم و این زمان به زودی سپری می شود . مشاور به شما کمک می کند که به افکاری که ترس شما را تشدید می کند ، توجه کنید ، آنها را بشناسید ، تحریف و بزرگنمائی نکنید و در نهایت با افکار واقع بینانه جایگزین کنید.

آموزش ذهن آگاهی

تکنیک های ذهن آگاهی می تواند به کاهش سطح استرس ما کمک کند . این تکنیک ها می تواند در زمان حمله فوبیا برای کاهش اضطراب ، بسیار مفید باشد. در این آموزش ها ، اساس ،  تمرکز حواس است و شامل مراقبه ، تنفس عمیق و آرامش پیش رونده عضلانی است . تحقیقات اخیر نشان داده است که می توان از تکنیک های ذهن آگاهی و شناختی رفتاری برای درمان علائم فوبیای اجتماعی – البته در دراز مدت – استفاده کرد.

تمرین های شناختی به بیماران اجازه می دهد تا به صورت ذهنی رفتار موثر را تمرین کند که بعداً می توان از آن در موقعیت های واقعی با محرک های فوبیا استفاده کرد . این تمرینات می تواند الگوهای افکار منفی را کاهش دهد. برای مثال تمرین شناختی می تواند به عنوان درمان اختلال هراس اجتماعی عمل کند . فرد مبتلا به فوبیای اجتماعی می تواند رفتار مناسب را در موقعیت های اجتماعی تمرین کند . مثلاً می توان به لبخند زدن هنگام ملاقات با یک گروه جدید از دوستان ، برقراری ارتباط چشمی با آنها حداقل چهار تا پنج بار هنگام گوش دادن یا صحبت کردن با آنها و پاسخ دادن با کلمات مثبت کوچک در هنگام موافقت با آنها اشاره کرد.

وقتی تصمیم می گیرید در مورد فوبیای خود به دنبال کمک بگردید ، می تواند مفید باشد که از خود بپرسید : اگر من این فوبیا را نداشتم ، زندگی ام چگونه بود ؟ اگر در پاسخ به این جواب رسیدید که : خیلی ؛ حتماً به یک مشاور مراجعه کنید . درمان های روانشناختی موثری در دسترس هستند و می توانند تاثیر فوبیای شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند یا حتی از بین ببرند . لزومی ندارد فوبیا بر زندگی شما حاکم باشد .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه